11 اصول گل آرایی که هر گل آرا باید بداند

یکی از مهم ترین فاکتور های گل آرایی دانستن اصول گل آرایی می باشد. یک گل آرا حرفه ای از تمام فوت و فن ها و اصول مهم گل آرایی باید اطلاعات کافی داشته باشد تا بتواند در کارش موفق باشد و یک کار زیبا و حرفه ای را ارائه دهد. هرچه اصول گل آرایی را بهتر پیاده سازی شود کار شکیل تر و زیبایی دوچندانی خواهد داشت. و قطعا گل آرا درآمد بهتری خواهد داشت . مدرسه فلوآرت با برگزاری کلاس های گل آرایی و آموزش اصول آرایی هنرجویان حرفه ای را آماده کار می کند. هدف ما در این مقاله گفتن  اصول گل آرایی که هر گل آرا باید بداند.

در مدرسه فلوآرت به هنر جویان از مهم ترین فن های گل آرایی و اصول گل آرایی به صورت کاملا حرفه ای توسط بهترین گل آراها آموزش داده می شود. تمام اصول و فن هایی که یک گل آرا در جهان انجام می دهد تا بهترین در کار خود باشد در این مجموعه به هنر جویان آموزش داده می شود. مجموعه فلوآرت در تمام زمینه های گل آرایی خدمات گل آرایی خود را به شما عزیزان ارائه می دهد.

نکات مهم که هر گل آرا باید بداند

✔ علاقه و شناخت گل های مختلف

✔ تعادل در گل آرایی

✔ ثبات در گل آرایی

✔ نسبت در گل آرایی

✔ مقیاس در گل آرایی

✔ جهت در گل آرایی

✔ ریتم در گل آرایی

✔ تسلط در گل آرایی

✔ تضاد در گل آرایی

✔ نقطه کانونی در گل آرایی

✔ وزن بصری در گل آرایی

 

 علاقه و شناخت گل های مختلف

 یک گل آرا باید شناخت کافی در مورد گل ها داشته باشد، به عنوان مثال اسم گل ها، نحوه نگهداری از گل ها، هر گلی در چه فصلی بیشتر وجود دارد، کدام گل ها دوام بیشتری دارند و اینکه چه ترکیب رنگ هایی از هر گا وجود دارد.این اولین مورد از اصول گل آرایی می باشد.

 

تعادل در گل آرایی

 

تعادل در گل آرایی به این معنی می باشد که گل ها را از نظر وزن بصری در هر دو سمت تقریبا برابر باشند. ظاهر نامتعادل در گل آرایی به بیننده احساس عدم آسودگی را منتقل می کند.

 

ثبات در گل آرایی

طرحی که قسمت بالایی آن سنگین باشد ثباتی نخواهد داشت، برای این منظور بهتر است ابتدا معنی ثبات در گل آرایی را به درستی درک کنیم  به وزن بصری در امتداد محور عمودی ثبات در گل آرایی می گویند.

 

نسبت در گل آرایی

نسبت در گل آرایی به مفهوم نسب اجزای مختلف طرح گفته می شود به عنوان مثال از گل های ظریف برای پر کردن گلدان های بزرگ استفاده نگنید. توجه داشته باشید برای اینکه نصب بصری به خوبی رعایت شود می توانید از گل هایی یک اندازه استفاده کنید.

 

مقیاس در گل آرایی

یکی دیگر از اصول گل آرایی مقیاس در گل آرایی می باشد. به تناسب اندازه سازه با پایه را مقیاس در گل آرایی می گویند. در طراحی گل باید پیش زمینه با گل متناسب باشد به عنوان مثال طراحی گل باید برای پایه ی مشخصی انجام شود.

 

جهت در گل آرایی

جهت در گل آرایی بسیار اهمیت دارد و به مفهوم توزیع طرح اطراف محور مرکزی می باشد. در گل آرایی طرح باید به گونه ای باشد که تمام اجزا از یک نقطه منشعب شوند.

 

ریتم در گل آرایی

به کار بردن ریتم در یک طرح یکی از پرکاربردترین روش ها در فضاسازی می باشد.  به تکنیک تکرار اندازه، بافت، رنگ، فضا یا شکل در طرح ریتم در گل آرایی می گویند.

 

تسلط در گل آرایی

تسلط در گل آرایی به معنی استفاده از یک بافت، اندازه یا شکل اصلی و رنگ،در طرح و کامل کردن آن توسط مقادیر کوچکی از جزییات می باشد. اگر نمیخواهد طرح جذابیت خود را از دست بدهد از دو رنگ متقاوت به میزان مساوی استفاده نکنید. طرح باید از لحاظ بصری چشم نواز باشد.

 

تضاد در گل آرایی

جهت افزایش تنوع در طرح بهتر است از رنگ ها، شکل ها و بافت های متضاد استفاده کنید زیرا باعث تنوع در طرح شما می شود، گل آرا باید به این نکته توجه کند که یکی از بافت ها، شکل ها یا رنگ ها به صورت غالب باشند و در ادامه اجزایی را استفاده کنید که تضاد در طرح شما ایجاد نماید تا به طرح عمق ببخشد.

 

نقطه کانونی در گل آرایی

نقطه کانونی در گل آرایی یکی از موارد بسیار مهم می باشد زیرا با فضاسازی، رنگ و اندازه مناسب طرح نگاه بیننده را به مرکز معطوف می کند. نقطه کانونی در قسمت پایینی مرکز قرار می گیرد. بهترین روش جهت ایجاد نقطه کانون درست این است که تمام مواردی که در بالا ذکر شد را به درستی انجام دهید.

 

وزن بصری در گل آرایی

وزن بصری در گل آرایی به این معنی می باشد که نگاه بیننده به نقطه ای مشخص هدایت شود و نگاهش همانجا بماند رنگ های روشن اغلب چشم نوازتر از رنگ های تیره پس طراح بهتر است از رنگ های  روشن تر استفاده نماید. به عنوان مثال  دایره ای سیاه با مرکز سفید  را در نظر بگیرید، به علت تضاد رنگی ایجاد شده نگاه به سمت مرکز سفید  هدایت می شود. اگر دایره سفید و نقطه ای سیاه داجل آن باشد نگاه ها به نقطه سیاه هدایت می شود در نتیجه تسط و تضاد با یک دیگر وزن بصری را به وجود می آورند. وزن بصری آخرین مورد از اصول گل آرایی می باشد.

این 11 موردی که ذکر شد اصول گل آرایی که هر گل آرا باید بداند و با رعایت کردن درست آن می تواند طرحی جذاب را خلق نماید. مجموعه فلوآرت با آموزش گل آرایی همیشه بهترین ها را برای شما عزایزان و هنر جویان ارائه می دهد، تا کسانی که خواهان یادگیری گل آرایی هستند بتوانند طرح ها و ایدهای خود را عملی کنند.

نوشته‌های پیشین
معرفی گل شیپوری و روش های نگهداری آن
نوشته‌ی بعدی
همه چیز درباره گل لاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
.