7 نکته مهم برای نگهداری گل یوکا در منزل

در این مقاله قصد داریم به 7 نکته مهم برای نگهداری گل یوکا در منزل اشاره کنیم: گل یوکا یکی از پر طرفدارترین نوع گل ها می باشد که علامندان زیاد دوست دارند از این نوع گل در مزنل خود نگهداری کنند. ما برخی از موارد مهم و اساسی در این زمینه را بازگو می کنیم.

گل یوکا چیست؟

یوکا گیاهی از خانواده لیلیاسه می باشد که بیشتر در جنوب غربی قاره آفریقا یافت می شود. گل یوکا به دلیل نگهداری آسان آن همواره مورد توجه افراد واقع شده است. رشد این گیاه آهسته بوده و در مقابل کم آبی و خشکی و همچنین آفات مقاوم می باشد. این گیاه دارای انواع مختلفی بوده از جمله گل یوکا جواهری، یوکا پک، یوکا ابلق.

خصوصیات ظاهری گل یوکا

یوکا دارای برگ های کشیده بلند و دارای نوک تیز شمشیری و ایستاده و به رنگ سبز می باشند. رشد این گیاه کند بوده و برگ های آن به تدریج پایین ریخته و ساقه آن لخت می شود. یوکاهایی که مناسب برای آپارتمان می باشند، دارای فاصله برگی زیاد بوده و گل نمی دهند. اما نوع دیگر آن دارای فاصله برگ کمتری بوده و شامل گل هایی به شکل زنگوله واژگون و کرم و سفید می باشد و جهت کاشتن در باغچه مناسب می باشد. از آن جا که این گل گیاهی مقاوم بوده و نیاز به نگهداری زیاد ندارد، در اغلب آپارتمان ها دیده می شود. جهت کمک به رشد این گیاه باید آن را با کودهای مناسب تقویت نمایید. روش صحیح نگهداری گل یوکا بسیار اهمیت دارد زیرا باعث افزایش طول عمر این گل می شود.

 

1- دمای مناسب برای گل یوکا

درجه دمای مناسب جهت نگهداری گل یوکا در منزل بین 13 تا 27 درجه سانتی گراد می باشد. بعضی از انواع گل یوکا در برابر سرما مقاوم هستند اما لازم است در زمستان حداقل دمای بین 7 الی 8 درجه سانتی گراد را برای آن ها در نظر گرفت. لازم است آن ها را در تابستان خارج از اتاق در بالکن و حیاط نگهداری کرد.

2- نور مناسب گل یوکا

 گل یوکا به نور زیادی احتیاج دارد اما نباید در مقابل نور مستقیم خورشید قرار بگیرد. در نتیجه برای نگهداری گل یوکا باید نور کافی داشته باشید.

3- هوای مناسب برای گل یوکا

هوای مناسب جهت نگهداری این گل ، هوای تقریبا خشک می باشد. هوای مناسب برای این گل به رشد گل و سالم ماندن و طول عمر بالای گل بسیار کمک کننده می باشد.

4- آبیاری گل یوکا

آبیاری این گل به صورت باید انجام شود که در زمستان به هر ده روز یک بار آبیاری نیاز داشته و در تابستان بین 2 الی 3 روز یک بار نیازمند است. این بهترین روش آبیاری جهت نگهداری گل یوکا در منزل می باشد.

 

5- خاک مناسب برای گل یوکا

خاک سبک و شنی که شامل 50 درصد مواد آلی باشد برای این گل مناسب می باشد.

خاک گل یوکا باید از نوع مرغوب بوده و به گلدان متوسط با زهکشی کامل نیاز دارد.

جهت تعویض گل یوکا بهتر است هر دو سال یک مرتبه و در فصل بهار انجام شود.

نکته مهم در هنگام تعویض این گل این است که باید حتما خاک آن در هنگام تعویض فشرده شود.

6- کود دهی گل یوکا

کود دهی برای یک گل بسیار مهم می باشد، این که چه نوع کودی باید داده شود و در چه زمانی بسیار به رشد گیاه کمک می کند.  گل یوکا جوان به کود دهی با محلول شیمیایی بصورت هفته ای یک مرتبه نیاز دارد اما گیاه مسن احتیاج چندانی به کود ندارد.

7- آفات و امراض گل یوکا

وجود گرما باعث خشک شدن برگ گل یوکا در زمستان می شود و جهت جلوگیری از آن لازم است آن را مه کشی کرده و به یک محل خنک انتقال داد.

در صورت خشک شدن برگ های زیرین این گیاه علت کافی نبودن نور این گل می باشد و برای جلوگیری از این مشکل باید گیاه به یک محل پر نور تر انتقال داده شود.

گاهی ممکن است یک پوشش پنبه ای سفید روی این گیاه را بپوشاند که علت آن شپشک آرد آلود می باشد و بری از بین بردن این مشکل این گیاه باید با سموم حشره کش سم پاشی شود.

گاهی نیز ممکن است برگ های یک شاخه از این گل سیاه شوند که علت آن می تواند آبیاری زیاد باشد و برای جلوگیری از سیاه شدن برگ ها لازم است زهکشی گلدان را چک کرده و آبیاری را کاهش داده و تا زمانی که خاک سطحی گلدان کاملا خشک نشده آن را آبیاری نکنید.

 گاهی نیز ممکن است سطح بعضی از برگ های این گل خصوصا آن هایی که در داخل گلخانه هستند سفید شود که علت آن قارچ بیماری سفیدک می باشد و جهت جلوگیری از این مشکل باید از قارچ کش ها استفاده کرد.

روش تکثیر گل یوکا

گل یوکا را با روش های مختلفی تکثیر می کنند در این بخش شما را با برخی از این روش های تکثیر بیشتر آشنا می کنیم.

روش تکثیر با بذر

زمان مناسب برای کاشت بذر گل یوکا بهار بوده و دمای مناسب 20 درجه سانتی گراد می باشد البته این روش زیاد رایج نمی باشد.

روش تکثیر با پا جوش

در قسمت پایین گل یوکا جوانه های کوچکی می زند که آن ها را با ریشه جدا کرده و در خاک مناسب بگذارید تا گل رشد کند. اگر این پا جوش ها ریشه نداشت نخست آن را در ماسه قرار داده تا ریشه بزند و سپس در گلدان مناسب قرار دهید.

تکثیر با قلمه ساقه

در مواقعی که ساقه این گیاه برهنه شده باشد این امکان وجود دارد که قلمه هایی در سایز 8 الی 10 سانتی متر به وجود بیاورید و سپس دو سمت انتهایی قلمه را به وسیله چسب پیوند پوشانده تا قارچ ها و ویروس ها به آن حمله نکنند. ساقه های بیرون آورده را طوری در درون ماسه قرار دهید که نصف داخل ماسه و نصف دیگر بیرون باشد. بر روی این قلمه ها بهتر است نایلون کشیده تا همواره رطوبت داشته و پس از ریشه زدن آن ها را در درون گلدان مناسب قرار دهید.

تکثیر با قلمه ریزوم

از قسمت زیر زمینی این گل امکان تهیه قلمه ریزوم وجود دارد و با گذاشتن آن به صورت خوابیده درون ماسه مرطوب، گیاه جدید بدست می آید که البته این روش زیاد مرسوم و رایج نیست.

هزینه گل یوکا

گل یوکا دارای قیمت مشخصی نبوده و با توجه به عواملی همچون سایز این گل، سن، نوع گلدان، نوع قلمه زدن، میزان شادابی گل و … متفاوت می باشد. نگهداری گل یوکا هزینه زیادی ندارد فقط همان هزینه کود دهی که هر چند وقت یک بار باید انجام شود.

اگر فرد خوش ذوق و خوش سلیقه ای هستید، اگر به زیبایی مراسمات خود اهمیت می دهید، اگر دوست دارید مراسمات شما به یاد ماندنی شود، اگر می خواهید مهمانان خود را به ذوق بیاورید، اگر به هنر اهمیت می دهید کافیست با گل آرایی فلوآرت تماس بگیرید. مرکز گل آرایی فلوآرت دارای هنرمندانی با ذوق و خلاق بوده و با سلیقه بی نظیرشان تمام خواسته های شما را برآورده کرده و باعث درخشش مراسمات شما می شوند.

 

 خدماتی که مجموعه فلوآرت ارائه می دهد شامل: خدمات گل آرایی مجالس در تهران، آموزش کیک آرایی با گل طبیعی، آموزش گل آرایی میز تولد می باشد.

 

۱ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

  • سلام ممنون از سایت خوبتون مقاله ای خیلی خوبی دارید اتفاقا من چند روز پیش گیاه سانسوریام رشد نمیکرد و با سایت جوانه بان آشنا شدم خوبی این سایت این بود مشاوره آنلاین داشت و من تونستم به راحتی و بی دردسر از مشاوران جوانه بان مشاوره بگیرم. الانم چند روز بعد مشاوره اون ها حال گیاهان سانسوریام خوب شده به شما هم پیشنهاد میکنم اگه شما هم در مورد بیماری گل و گیاهتون و زمینه نگهداری آن ها پرسشی دارید به سایت جوانه بان مراجعه کنید.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
.